Berger: Vreme je da se razmišlja o gašenju DTM-a

DTM šef Gerhard Berger prvi put je priznao da šampionatu na čijem je čelu možda nema spasa i da mu predstoji gašenje.

Da kažem direktno: vreme je došlo da mora da se razmišlja o likvidaciji DTM-a”, izjavio je Berger prilikom gostovanja na austrijskoj ServusTV.

“Ako nijedan od nemačkih proizvođača više nije spreman da pomogne ovu platformu i ovu seriju, onda smo u škripcu. Svi znamo da imamo da izađemo na kraj s odlaskom Audija. A dodatno se zbog korone suočavamo samo s preprekama.”

Teške reči, a još teže kada ih izgovara čovek koji je sve vreme bio borben u nastojanju da sačuva tradicionalno premijum turing takmičenje i ranije nije pominjao da bi ono moglo da nestane po isteku sezone 2020.

Ipak, Austrijanac gašenje šampionata posmatra kao bukvalno poslednji od mogućih ishoda. Pre toga valja isprobati još jedan scenario – prelaz na GT3 tehniku, koja se u krugovima krovne organizacije ITR posmatra najbolja zamenska platforma ako je Klasa 1 već neodrživa.

Koliko u junu, na predsezonskom kolektivnom DTM testu na Nirburgringu, Berger je GT3 alternativu ocenio kao “drugačiju filozofiju sa sistemom Balansa performansi” i nije bio siguran da ona rešava problem DTM budućnosti.

On je tada je najavio i relativno brzo razrešenje situacije, pomenuvši rok od “dve-tri nedelje”. Ako se uzmu u obzir i moguća odlaganja, izgledalo je da bi do starta sezone na Spa u avgustu trebalo da bude jasno kako će i da li će DTM preživeti odlazak Audija.

Te “dve-tri nedelje” su odavno prošle. Berger je, kažu, zapeo iz sve snage i potegao sve svoje međunarodne veze da pronađe izlaz, a danas zastupa sledeći stav: “Ako želimo da nastavimo kao ITR, moramo da pređemo na GT3, zato što je to jedini tehnički pravilnik u kom je angažovano mnogo proizvođača. Postoji trinaest marki koje slede taj koncept. Već je zato razumno da se ide na GT3.”

Copyright: Ferdi Kräling Motorsport-Bild GmbH – Photo: Communications Audi Sport customer racing / Bildagentur Kräling

GT3 opcija bi čak zadržala Audi brend u preuređenom DTM-u, jer bi u takvoj, ne više čisto proizvođačkoj seriji klijenti kuće iz Ingolštata mogli da se takmiče s modelom “R8 LMS”, mada je ovaj u serijskoj verziji pred gašenjem. Taj pristup nije u sukobu s odlukom kompanije da fabrički podržava samo električne programe.

Audi je i dalje član (akcionar) krovne ITR organizacije, što znači da utiče na budućnost serije iako u njoj ne nastavlja. Postoje nagoveštaji da bi u toj organizaciji mogao da ostane i kad napusti šampionat i da bi podržao novonastali GT3-DTM.

“Audi se relativno brzo saglasio sa tim (GT3) predlogom”, potvrdio je Berger. “Rekli su da bi uprkos odlasku rado videli kako neko nastavlja da održava ITR i DTM platformu i ne pušta da ta istorija umre.”

DTM je za tri godine izgubio Mercedes i Aston Martin, a Audi završava svoj program na kraju sezone 2020. U igri ostaje samo fabrički BMW, ali se ne očekuje da bi on istrajao kao jedini zastupljeni proizvođač i da bi se trkao protiv sebe samog. Stoga promoter serije čeka i nove signale iz Minhena.

BMW je početno bio spreman da ostane u DTM-u i 2021, ali je to bilo pre pandemije. Ključ je možda u rukama Bavaraca, a oni se još nisu izjašnjavali o GT opciji, niti o tome da li njihovo opredeljenje za 2021. važi i dalje.

Berger nastavlja: “Kod BMW-a još nije doneta odluka. To se samo sve više razvlači. Mi smo u međuvremenu već u zakašnjenju sa razjašnjenjem ovog pitanja. Postoje timovi i mnogo radnih mesta zavisi od DTM-a. Verujem da u najskorije vreme moramo jasno da kažemo šta ćemo raditi.”

Po svemu sudeći, koncept Klase 1, osmišljen u saradnji s japanskim Super GT šampionatom, već je ispričana priča i na tlu Evrope potrajaće samo dve sezone – 2019. i 2020. Po performansama automobili Klase 1 mogu da izazovu LMP2 prototipove i Berger kao ITR predsednik ne može da prežali potencijalni nestanak te tehnike iz DTM-a.

“Današnja DTM vozila su pravi trkački automobili s mnogo standardizovanih delova. To su najkompleksniji trkački automobili posle Formule 1. To su brzi prototipovi bez ikakvog ujednačenja performansi. Ovo je pravi, žestok, profesionalan trkački sport. Našoj sceni je on potreban i bio bi pravi put da tako nastavimo i dalje.”

Ako je GT3 put jedina preostala solucija (mimo gašenja), kakav bi GT3 želeo DTM organizator? U najkraćem – unapređen. Motori bi verovatno bili tjunirani tako da oslobađaju više snage i dođu na aktuelni DTM nivo od 600 KS. Priželjkuje se da proizvođači i dalje ostanu angažovani, otprilike na nivou na kom su zastupljeni u Makau FIA GT Svetskom kupu. Takođe, ne bi bilo vozača džentlmena, jer bi DTM hteo da ostane serija u kojoj se trkaju samo profesionalci koji su za to i plaćeni.

Međutim, postoji i nemala tehnička smetnja: podizanje snage za otprilike 100 KS prouzrokovaće pojačano trošenje automobila i njegovih delova i podići će operativne troškove GT3 vozila.

Prema idealnom scenariju, bilo kakva solucija za 2021. i nekoliko narednih godina bila bi samo premošćenje do potpuno električnih automobila planiranih za sezonu 2025. U realnosti pandemijske krize, finansiranje takve metamorfoze predstavlja slabu tačku tog plana.

Ne tako davno, pominjan je i predlog da DTM napravi kratku pauzu. To bi bila repriza slučaja s kraja devedesetih, kada serija tri godine nije postojala, a potom se 2000. vratila na scenu sa drugačijim i pristupačnijim konceptom.

Berger nije pristalica tog rešenja: “Pauze ne funkcionišu dobro. To je kao kod preduzeća, ako sve pogasite i prekinete celu proizvodnu liniju, veliki je napor da sve to posle ponovo pokrenete. Mislim da je kod nas isto tako. Sve je na svom mestu i sve je u pogonu. Ne bi bilo dobro rešenje ako bismo stali na godinu dana. Međutim, u ovom trenutku ja neću ništa da isključim jer jednostavno ne znam koje će biti rešenje.”

Prognozira se da bi DTM sa GT3 automobilima izvesno ušao u sukob sa Nemačkim auto-klubom ADAC, koji je od 2007. godine organizator GT Masters serije, najjačeg nacionalnog GT3 takmičenja na svetu. Za GT Masters 2020. prijavljeno je osam marki i 33 automobila, u pratećem programu se trkaju i Formula 4, TCR Nemačka i GT4 Nemačka.

S druge strane, ITR je osnovao sopstveni DTM trofej za GT4 automobile i time je već ukrao deo ADAC klijentele. Otkako se Formula 3 vozi u sklopu F1 vikenda, DTM je postao platforma za W seriju, ali ona 2020. pauzira a i bori se za mesto u sklopu F1 vikenda. Porše karera kup Nemačka sve je češće na ADAC platformi, pa se ITR za popunjavanje pratećeg programa okrenuo belgijskim i francuskim monomarka serijama, kao i trkama istorijskih turing vozila.