Miler prvi u trostrukoj pobedi Audija na Hokenhajmringu, “aston” goreo, “leksus” se slupao

Vozač Audija, Niko Miler, slavio je na poslednjoj ovogodišnjoj DTM trci na Hokenhajmringu.

Takmičare su danas dočekali kišni uslovi, a Audijev Majk Rokenfeler bio je najbrži u kvalifikacijama. Međutim on je kažnjen pomeranjem pet pozicija na startu, zbog tokom sezone nakupljenih opomena. Njegov kolega po brendu Miler nasledio je pol poziciju, ispred najbolje plasiranog vozača BMW-a, Tima Gloka i još jednog predstavnika Audija, Džejmija Grina.

Četvrti je u trku ušao još jedan BMW trkač, Joel Erikson. Trećeplasirani u generalnom i kolega po brendu, Marko Vitman trku je započeo sa petog mesta, ispred Rokenfelera. Jučerašnji pobednik i šampion Rene Rast startovao je tek kao osmi, dok je najbolje plasirani “aston martin” vozio Džejk Denis, koji je startovao jedanaesti.

Najbolje plasirani gost iz Super GT šampionata u kvalifikacijama je bio Nik Kasidi, koji je “leksus LC 500” dovezao do 16. pozicije. Iz desetog, pretposlednjeg startnog reda startovali su Dženson Baton u “hondi” i Roni Kvintareli u “nisanu” kao 19. i 20, dok je poslednje 21. mesto na rešetki zauzeo Pjetro Fitipaldi.

Tokom formacijskog kruga, Pol di Resta je parkirao svoj “aston martin vantidž DTM” pored staze zbog problema sa motorom, a trke je skraćena na 49 minuta + 1 krug.

Miler se na startu održao na vodećoj poziciji, dok su Rast i Rokenfeler fantastično startovali i probili su se na drugu i treću poziciju u ukosnici.

Kasidi je posle druge krivine imao kontakt sa privatničkim “audijem” Džonatana Aberdina, okrenuo se na stazi i udario u zaštitnu ogradu. Na stazu je izašlo sigurnosno vozilo, a ubrzo je pokazana crvena zastava. Loš trkački dan za Aston Martin se nastavio time što je Hunkadeljin “vantidž DTM” takođe parkiran pored staze u prvom krugu u oblaku dima.

Tokom prekida, objavljeno je da je Grin pod istragom zbog sticanja prednosti u silasku sa staze. Britanac je morao da vrati poziciju Eriksonu, što je učinio u vožnji iza sigurnosnog vozila, a restart nije obavljen u “Indi” maniru.

Rast je počeo da pritiska Milera u borbi za vođstvo, ali se Švajcarac u četvrtom krugu odbranio na prilazu ukosnici i izlazu iz nje.

Kvintareli je u trećem krugu odvezao “nisan” u boks radi obavezne promene guma, Baton je učinio isto krug kasnije. U isto vreme, Grin je uspeo da ponovo pretekne Eriksona.

Filip Eng i Fitipaldi kažnjeni su prolaskom kroz pitlejn zbog predugog zadržavanja inženjera na stazi pre restarta. Na kraju petog kruga, čak devet automobila je obavilo obaveznu promenu guma, a najdeblji kraj je izvukao Vitman koji je nebezbedno pušten i blago je zakačio Aberdina kada je vozač ekipe WRT prilazio svojoj garaži. Vitman je potom kažnjen prolaskom kroz pitlejn.

Rast je menjao gume u sedmom krugu međutim, u naredna dva kruga izgubio je pozicije od Milera i Rokenfelera. Rasta je sledeći sustigao Glok, međutim, šampion je uspeo da se odbrani, mada njegov “audi” posle promene guma nije izgledao kao da je onaj isti.

Kvintareliju je jutrošnja vožnja u kvalifikacijama bila prva po kiši tokom ovog vikenda. On je u 12. krugu i drugi put menjao pneumatike.

Trka je potom ušla u mirniju fazu koja je trajala sve do pretposlednjeg kruga. Grin i Erikson su čekali njegov kraj za zamenu guma. Grin je izašao iza Rasta i ispred Gloka od koga je, međutim, izgubio je poziciju.

Miler je prvi prošao preko ciljne linije i doneo 25. pobedu Audiju na Hokenhajmu. Švajcarac je jedini vozač koji je završio svih 18 trka u sezoni. Drugo mesto je pripalo Rokenfeleru ispred Rasta i Gloka, koji je najbolje plasirani pilot BMW-a.

Peti je kariranu zastavu ugledao Grin, sledili su Erikson i Robin Frajns u “audiju”. Osmoplasirani Denis je osvojio poene za Aston Martin na poslednjoj trci, završivši je ispred Bruna Spenglera i Loika Divala. Gosti iz Super GT šampionata, Baton i Kvintareli, zauzeli su mesta 16 i 17.

Rast je okončao sezonu sa 322 poena i ogromnom prednošću nad drugoplasiranim Milerom koji uz svoje ime ima 250 poena, ali je svejedno vicešampion i ovo mu je bila najuspešnija DTM godina u karijeri.

Vitman je trećeplasirani sa 202 poena. Rokenfeler se učvrstio na četvrtoj sa 182 poena ispred Frajnsa koji je tokom sezone nakupio 157 poena.

Pojedinim DTM vozačima predstoji još jedan izazov – “Trka snova” zajedno sa japanskim Super GT šampionatom, koja će se voziti 23. i 24. novembra na Fudži spidveju.