Vitman: Mi poznajemo gume, Super GT timovi poznaju Fudži, ne usuđujem se da prognoziram rezultate

Zajednička trka Super GT i DTM serija na Fudži spidveju predstavlja vrhunac dosadašnje saradnje nemačkog i japanskog promotera na ujednačavanju tehničkih propisa, stvaranju turing Klase 1 i njene prezentacije na što većoj i prestižnijoj pozornici.

U nemačkim medijima “Trka snova” već je prozvana i “Ligom šampiona turing trkanja”, premda je pitanje šta bi Japanci rekli o tom terminu, budući da njihova serija ima sasvim jasnu GT odrednicu u nazivu.

Kako god bilo, na startnoj rešetki od 22 automobila tri pripadaju BMW M Motorsportu, koji je na Fudži poslao tročlanu vozačku delegaciju, prozvanu “timom snova”. Za Bavarce će se ovog vikenda trkati Marko Vitman, dvostruki DTM šampion i kao treći u generalnom najbolje rangirani BMW pilot u šampionatu 2019, Alesandro Zanardi, fabrički BMW vozač i ambasador brenda, te Kamui Kobajaši, koji treba da bude kopča između nemačkog brenda i lokalne publike.

Sva tri “BMW-a M4 DTM” servisiraće belgijski tim RBM. Ekipa Barta Mampaja, jedna od stalnih DTM postava proizvođača iz Minhena, svoje najslavnije trkačke dane u Japanu doživela je u vreme kada se takmičila u Svetskom turing šampionatu.

“Intenzivirana saradnja sa Super GT serijom važan je simbol internacionalizacije i budućnosti DTM-a. Gostovanje Super GT automobila na DTM finalu u Hokenhajmu početkom oktobra dalo nam je naznaku onoga što možemo da očekujemo na Fudžiju. Naš vozački trio je “tim snova” za “Trku snova” i smatramo da smo s tim pilotima u moćnoj poziciji”, izjavio je šef BMW motorsporta Jens Markvart.

Osim što će se takmičiti na Fudžiju, Vitman će tamo proslaviti i rođendan.

“Kada su japanski automobili gostovali na finalu naše sezone u Hokenhajmu, to je bila velika stvar. Sada je naš red da putujemo u Japan, ovo su najzad naše prve prave trke sa Super GT kategorijom. Fudži spidvej je za mene nova teritorija, na njemu ću voziti prvi put, pa sam u pripremi zavisio od simulatora i brojnih onbord video snimaka sa Jutjuba. Na kraju krajeva, naša priprema za “Trku snova” nije se toliko razlikovala od onoga što obično radimo u DTM-u, u kom smo prošle sezone morali da naučimo dve nove staze”, kazao je DTM šampion 2014. i 2016.

“Fudži deluje zanimljivo zbog ekstremno dugačkog glavnog pravca. Trebalo bi da se tu mogu postići velike maksimalne brzine, ali da li ćemo dobaciti do 300 km/h može malo da zavisi i od toga hoćemo li uloviti nečiju zavetrinu. Nadam se da nas očekuje dobar vikend i da ćemo biti konkurentni – iako nikakav šampionat nije u pitanju, voleo bih da zabeležim dobar rezultat. Takođe, ja u nedelju punim 30 godina, proslaviću rođendan na trkačkom vikendu, i to u Japanu – šta više od toga možete poželeti? To je još jedan razlog da se radujem ovom izuzetnom završetku sezone.”

“Imam sjajne kolege – Kobajaši je lokalna zvezda, a Zanardi je apsolutna sportska legenda. Aleks poznaje DTM auto s prošlogodišnjeg gostujućeg starta, iako u to vreme nismo imali turbo motore. Ne bih se usudio da prognoziram rezultate. Dok Super GT timovi poznaju stazu mnogo bolje od nas, mi imamo mnogo veće iskustvo na Hankuk gumama. Važno je da priredimo dobru predstavu i stvorimo osnovu za još ovakvih trka u budućnosti”, poručio je Vitman.

Zanardi je za volanom “BMW-a M4 DTM” startovao na Mizanu 2018, ali je shodno tada važećim pravilima to bio auto s V8 atmo agregatom. I model izveden po pravilima Klase 1 biće prilagođen Alesandrovim potrebama, pa će moći da ga vozi bez protetičkih nogu.

Pilot iz Bolonje najavio je da se u Japanu neće zadovoljiti ulogom statiste: “Uzbuđuje me učešće na ovako posebnoj trci. Budući da sam trkač, svakako ne mogu da se zadovoljim samo time što ću učestvovati. Želim da dam sve od sebe, ali moram da budem i realan i da imam na umu da se ja ovih dana retko trkam, za razliku od mojih konkurenata u “Trci snova”. Iz tog razloga, ne mogu da očekujem mnogo. Ipak, na prošlogodišnju DTM rundu na Mizanu krenuo sam sa istim pristupom, a završio sam je sjajnim rezultatom. Nadam se da ću sebe i ovoga puta iznenaditi. Na Fudžiju sam već bio, ali 1990, što je veoma, veoma davno.”

Kobajašijev debi u DTM automobilu ne bi bio moguć bez “blagoslova” njegovog stalnog poslodavca, pa se Japanac zahvalio Tojoti na ispoljenoj dobroj volji: “Radujem se što vozim prvu zajedničku Super GT i DTM trku u Japanu. Počastvovan sam što mi je BMW M Motorsport ukazao poverenje, istovremeno hvala i Tojoti što mi je dopustila da se pojavim na Fudžiju. Meni će to biti potpuno novo iskustvo, jer nikada ranije nisam vozio DTM automobil. Ipak, prilično sam siguran da ću njime brzo ovladati. Sjajno je što se ovakva trka održava u Japanu i ubeđen sam da ćemo navijačima pružiti uzbudljivu predstavu i da će vikend biti poseban.”

Prema rasporedu “Trke snova”, dva treninga se voze u petak, prve kvalifikacije i trka 1 u subotu, a druge kvalifkacije i trka 2 u nedelju. Sprintovi, po DTM standardu, traju 55 minuta + 1 krug, a svaki vozač u trci mora da izvede obaveznu zamenu sva četiri točka. Poštujući trkački format serije domaćina, svi automobili krenuće letećim startom, a na DTM vozilima biće ukinuti DRS i P2P opcija.