Daleko od prirodnog okruženja: “Kupra e-rejser” na snegu, ledu i temperaturi od -10 (VIDEO)

azvijajući “kupru e-rejser”, prvi potpuno električni turing trkački auto na svetu, inženjeri španskog performantnog brenda rešili su da ga izlože ekstremnim uslovima i poslali su ga na sneg i led, na skijaške staze u planinama Andore.

Ovakva avantura uključivala je više vanrednih izazova, od temperatura koje nisu uobičajene za električni trkački automobil namenjen kružnim pistama, do potrebe da njegove gume budu opremljene spajkovima, što “e-rejseru” takođe nije prirodna konfiguracija.

Međutim, “kupru” nije bilo teško prilagoditi snežnim uslovima i minusu od 10 stepeni Celzijusa, tvrdi Đordi Žene, koji se nalazio za njenim volanom.

“Zapravo je bilo prilično lako”, kazao je Katalonac. “Upravljanje temperaturama je ključno kod električnih automobila. Od motora zahtevamo mnogo snage, ali se zagrevaju baterije, a ne motor. A pošto smo radili po vrlo hladnom vremenu, niske temperature su više nego dovoljno rashlađivale baterije.”

Tim inženjera je na ovom neobičnom testu vodioĆavi Sera, koji je opisao strukturu baterije električnog trkača: “E-rejser” je opremljen baterijom od 450 kilograma, ekvivalentu od 9.000 u istom trenutku povezanih mobilnih telefona. Izvor energije sastoji se od ukupno 23 panela, od kojih svaki ima 264 ćelije. Vreme punjenja baterije je jedan od najvećih izazova. Kad se baterije isprazne, morate da sačekate da se ohlade pre nego što ih efikasno napunite. Zahvaljujući hladnoći, taj proces teče mnogo brže.”

Sera je pobrojao modifikacije kojima je “e-rejser” bio podvrgnut da bi uopšte vozio na snegu i ledu.

“Njegovo prirodno okruženje je asfaltna pista, a da bismo ga prilagodili drugačijoj, snežnoj podlozi, bio je potreban veći klirens. Zato smo auto podigli za 20 milimetara i rezultat je bio izvanredan. Prikupili smo veoma zanimljive podatke koji mogu da budu primenjeni na poboljšanja “e-rejsera”. Ipak, imamo na umu da je on ipak stvoren za asfalt.”

Izlazak na sneg bio je skopčan sa specifičnim problemima, a glavni inženjer otkrio je neke od njih: “Kako su temperature bile izuzetno niske, mnogo se snega gomilalo i zamrzavalo na podvozju. Podlogu je predstavljao sneg debeo 10 centimetara, u stvari led sa tankim slojem snega. Svakog popodneva, tokom zaustavljanja radi punjenja, morali smo da skidamo led s donje strane automobila kako bismo mu smanjili težinu, uz ostale mere preventivnog održavanja.”

“Zadivljeni smo kako se auto dobro prilagodio novim zahtevima. Iako je projektovan za asfalt i nikada nije razvijan za vožnju po snegu, na to je vrlo dobro odgovorio i shvatili smo da se dobro adaptira na sve izazove kojima ga podvrgavamo.”

Žene je izneo još neka zapažanja: “Razlika u prianjanju (u odnosu na uobičajene testove) bila je enormna i to se odmah oseti. Osim što smo povećali klirens, morali smo da promenimo i gume da bi se držale smrznute podloge. Slikovi su bili beskorisni, zato smo upotrebili gume sa spajkovima, po 420 na svakom točku, i auto je savršeno išao.”

“Ovakav test je veoma značajan za razvoj “e-rejsera”. Elektrifikacija dolazi vratolomnom brzinom. Na ovaj projekat utrošili smo već godinu dana, primenili smo mnogo stvari koje smo već znali, ali u toku rada otkrivamo i mnogo novih.”

“Performanse na snegu pozitivno su nas iznenadile, jer je auto bio lak za kroćenje, a istovremeno je bilo i zabavno. U ekstremnim uslovima isprobali smo sisteme kao što je kontrola trakcije. Tako smo prikupili mnogo informacija korisnih za nastavak razvoja “e-rejsera.”

Trkački debi “kupra e-rejsera” planiran je za 2020, kada treba da startuje nova, električna TCR serija – ETCR.