Mazda ulazi u TCR svet, Tojota i Nisan na korak od njega?

Mazda je sledeći automobilski proizvođač koji treba da stupi u i dalje rastući TCR svet, tvrdi australijski portal Autoaction.

Isti izvor doznaje da je razvoj TCR verzije bestseler modela “mazda 3” gotovo dovršen i da će se auto trkati od sezone 2020.

“Mazda 3 TCR” bila bi usmerena prevashodno na tržište u Sjedinjenim Američkim Državama, gde bi bila i pravljena, ali bi trebalo da se uključi i u TCR Australija.

Štaviše, tamošnji ogranak Mazde planira da olakša uvoz TCR automobila iz prve proizvodne serije i da pruži podršku ekipi koja bi se odlučila za ovaj model.

“Mazda 3” spada u najpopularnije automobile u Australiji, a klijentska trkačka verzija po TCR konceptu oživela je interes lokalne filijale za angažman u nacionalnom takmičarskom programu.

Tokom poslednjih desetak godina, Mazda Australija analizirala je različite kategorije u koje bi se mogla uključiti, od Superautomobila do relija, ali je TCR – uz formalnu podršku sedišta kuće u Hirošimi – prva koja nudi lak ulazak i relevantnu vezu s putničkim modelom.

Tokom posete drugoj rundi TCR Australija na Filip Ajlendu, osnivač i vlasnik koncepta Marčelo Loti nagovestio je budući ulazak “velikog proizvođača” u kategoriju.

Nekoliko različitih izvora potvrdilo je da je tom prilikom Italijan mislio na Mazdu, a da će za izradu i pripremu takmičarskog modela po TCR standardu biti zadužena njena američka trkačka divizija. Tim potezom, Mazda SAD bi od 2020. godine preusmerila pažnju sa svog neuspešnog IMSA prototipa na TCR klasu Mišlen pilot čelendž serije.

Novi proizvođači se spremaju da razviju nove automobile,” izjavio je Loti na Filip Ajlendu. Jedan od njih je brend čije ime sada ne mogu da vam saopštim, ali sam siguran da će on predstavljati dobru vest za Australiju.”

Verovatno su tu još dva ili tri nova brenda. Jedan je MG, koji želi da se 2020. fokusira na azijsko-pacifički region.

U razvoju je i “fijat tipo”. Šasija i motor su gotovi i podnet je zahtev za homologaciju. I on će verovatno biti spreman za iduću sezonu. Postoje još dva brenda, ali ne mogu vam reći koja.”

Od pomenutih modela, trkački “fijat” treba da je poduhvat privatnog italijanskog tima Teknodom sport, dok je MG brend kinesko vlasništvo i posle Lynk&Co predstavlja drugu marku iz te zemlje koja poseduje TCR automobil.

Dolaze i drugi proizvođači,” dodao je Loti. “Imam i kineske koji stižu iduće sezone, uz petogodišnji sporazum.”

S australijskog aspekta, izlazak Mazde na TCR scenu bio bi najveći podsticaj za popularnost koncepta. Govori se da su i Tojota i Nisan na pragu odluke da odobre TCR programe.

Mazda u svojoj gami nema dvolitarski turboprehranjivani agregat, ali prema TCR propisima može da ga preuzme iz bilo kog drugog modela grupe, ili da postojeći dvolitarski atmo opremi turbopunjačem, sopstvenim ili tuđim.

Mogu da upotrebe neki drugi motor iz svoje grupe. Na primer, “fijat tipo” će koristiti motor “alfa romeo đulijete”, objasnio je Loti.

Turbopunjač morate da odaberete među produkcijskim modelima, ako želite može biti i drugog brenda. Znam da neki brendovi koriste Mercedes turbo, jer je iz serijskog modela, ali i zato što je veoma dobar.