Saton i “subaru” dva puta slavili na Snetertonu, Šedenu treća pobeda i vođstvo u generalnom

Vozač “subarua“ Ešli Saton osvojio je dva od tri sprinta šeste BTCC runde, dok je branilac naslova Gordon Šeden igrao na duge staze, osvojio je trku 3 i vratio se na čelo u generalnom plasmanu.

U trci 1, Saton je poveo u poslednjem krugu, preotevši čelo osvajaču pol-pozicije Džeku Gofu.

Kolin Turkington je izgubio skoro sigurnu pobedu posle okretanja. On je na startu iskoristio prednost zadnje vuče “BMW-a” i pretekao je Gofa u “hondi”, ali je u petom krugu pogrešio, okrenuo se na stazi i pao na 12. mesto.

Iza Satona i Gofa, na podijumu se našao Met Nil. On se u završnici odupro napadima Endrjua Džordana u “BMW-u” i Džejsona Plejtoa u “subaruu“.

Šesto mesto osvojio je Džejk Hil u “folksvagenu“, dok je iza njega trku završio Turkington. Posle sudara sa Robom Ostinom, u kojem je Ostin odustao, Tom Ingram je uspeo oštećenu “tojotu“ da doveze do osmog mesta, ispred Roberta Kolarda u BMW-u i Toma Čiltona u “voksolu“.

Posle starta sa 21. mesta, Šeden je tokom trke uspeo da dođe do osme pozicije. On je u poslednjem krugu napao Ejdena Mofata u “mercedesu“,  došlo je do kontakta i aktuelni prvak je kraj karirane zastave prošao trinaesti, dok je Mofat završio devetnaesti.

10. Tom Čilton (voksol astra) +22.792

U drugoj trci dana, Saton je ubeležio i drugi, i to ubedljiv trijumf na Snetertonu i postao je prvi vozač koji je u 2017. slavio na dve uzastopne trke.

As fabričke postave Subarua na najbolji način je iskoristio pol-poziciju i pobedio je ispred dva “BMW-a” u poretku Turkington – Robert Kolard. O pozicijama 2 i 3 timske kolege su odlučile u direktnom dvoboju, u kojem je trkač iz Alstera bio uspešniji.

Endrju Džordan i Džejson Plejto su na startu iskoristili moć zadnje vuče i našli su se na drugoj i trećoj poziciji. Međutim, u drugoj krivini Plejto je napao Džordana, ali je došlo do kontakta u kojem je deblji kraj izvukao vozač “subarua”, koji je trku završio na 24. mestu.

Na kraju prvog kruga intervenisao je sigurnosni auto zbog kontakta između Stjuarta Lajnsa u “fordu” i Džoša Kuka u MG-ju. Dok je Kuk nastavio, Lajns je trku završio u ogradi. Restart je usledio u petom krugu, a Šeden je nastavio proboj ka vrhu. Njega je prvo propustio timski kolega Nil, da bi se kasnije našao ispred Meta Džeksona.

U 10. krugu Džordan je napao Džeka Gofa, ali je u napadu otišao preširoko, što je omogućilo Turkingtonu i Kolardu da ih obojicu preteknu.

Krug kasnije, Džekson je pretekao Džordana i Gofa u borbi za četvrto mesto, koje mu je ostalo i konačno. Gof je uspeo da sačuva poziciju 5, dok je Šeden prestigao Džordana i dobio duel za šesto mesto.

Turkington je u 12 krugu pretekao Kolarda, koji je istrošio meke gume u poteri za Satonom.

Subaruov Džejms Kol osvojio je osmo mesto i pol-poziciju za treću trku, dok su se iza njega našli Met Nil i Tom Ingram.

Peta pobeda u BTCC karijeri Satonu je prvi put u životu donela i vođstvo u generalnom, u kojem je imao šest bodova više od Turkingtona.

10. Tom Ingram (tojota avensis) +11.765

A na trećem sprintu trijumfovao je Gordon Šeden, i to pošto je u poslednjem krugu odustao dotadašnji lider Endrju Džordan.

Džejms Kol je samo na startu zadržao prvo mesto ispred Džordana i Šedena – do kraja prvog kruga Kola su pretekli Džordan, Šeden i Kolard.

Iza njih, Rob Ostin je u pokušaju da izbegne sudar skratio stazu i udario u “subaru” dvostrukog pobednika Satona. Dok je Ostin odustao na mestu, Saton je uspeo da se doveze do boksa gde je parkirao “subaru”.

Turkington je u 5. krugu pretekao Džeksona, a zatim i Kola. Dva kruga kasnije, i Nil je napao Kola, ali je to iskoristio Džekson koji se našao ispred vozača “honde” i “subarua”. Nil je zatim izgubio kontrolu nad “sivikom” i trku je završio u zidu.

Džordan je kontrolisao trku, ali je u 11. krugu naglo usporio, što je omogućilo Šedenu da preuzme vođstvo ispred Kolarda i Turkingtona.

Kolard i Turkington su, kao i u drugom sprintu, bili zaokupljeni sopstvenom borbom, što je omogućilo Šedenu da im pobegne.

Džekson je osvojio četvrto mesto ispred Kola i Ingrama, dok su se na pozicijama 7 i 8 našli Džejk Hil i Džek Gof.

Sena Proktor i Tom Čilton kompletirali su top 10, pa su se prvi put oba “voksola” našla u prvih 10.