
Osvojivši inauguralno prvenstvo ADAC TCR Nemačka, 25-godišnji Džošua Luk Fajls postigao je najveći uspeh u svojoj ne tako dugoj trkačkoj karijeri.
Automobilista iz Noriča u biografiji ima i dve titule u Klio kupovima, jednu na nacionalnom, drugu na evropskom nivou, a sudeći po suverenosti s kojom je došao do krune u najjačem nacionalnom TCR takmičenju, u serijama s prekrivenim točkovima očekuje ga još lepih dana i dostignuća vrednih pažnje i hvale.
Željan da ostane u nemačkom TCR prvenstvu i da brani titulu s timom Target, on neće morati da čeka završetak pregovora o produžetku tog angažmana, niti sezonu 2017. da bi se na pisti istakao. Novo poglavlje njegovog trofejnog sportskog puta otvara se već idućeg vikenda, kada će Džoš ponoviti prošlogodišnji izlet na sezonskom finalu TCR Internacionalne serije u Makauu.
U događaju koji predstavlja šlag na torti njegove skoro savršene godine, Englez se nada da može ravnopravno da se nosi sa celosezonskim učesnicima prvenstva, te da se umeša u borbu za vrh i sa nestrpljenjem čeka priliku da ukrsti koplja s pilotima poput Kominija, Neša, Oriole i Vernea…

Džoš, pre nekoliko nedelja postao si prvi šampion ADAC TCR Nemačka. Da li su se slegli utisci o tome šta si postigao?
– Da, u međuvremenu jesu. Razmišljao sam o pojedinim trkama na kojima smo imali pehove i na kojima smo rasipali poene. Ipak, na kraju sezone imali smo prednost veću od 50 bodova i to me čini istinski srećnim i ponosnim. U konačnom ishodnu, dominirali smo u premijernoj sezoni ADAC TCR Nemačka.
Uprkos svemu, tvoj zaključak nije apsolutno pozitivan. Gde još vidiš prostor za napredak?
– Definitivno ima još prostora za poboljšanja. I ja sam grešio kao vozač, i moj tim je neke stvari izveo pogrešno. Na primer, na Ošerslebenu, kada sam osvojio trku, ali sam posle nje bio kažnjen. Ako i iduće godine budem vozio za Target, definitivno možemo da budemo još moćniji.
(Fajls je ovde mislio na prvu junsku trku na Ošerslebenu, u kojoj je vodio od prvog do poslednjeg kruga, ali je rangiran kao deveti, posle vremenske penalizacije od 30 sekundi, izrečene jer njegova “honda” nije bio na točkovima u vreme 3-minutnog signala – prim.)
Govoriš o svojoj budućnosti. Šta sledeće očekuje trkača Džoša Fajlsa?
– U proteklih nekoliko nedelja izvezao sam nekoliko trka, bio sam u Italiji kod Andreasa i Markusa Gumerera (šefova tima Target kompetišn – prim.) i tamo smo razgovarali o nekim stvarima vezanim za budućnost. Razgovori su protekli dobro, ali ćemo sigurno morati još neki put da se sastanemo. Još ne znam tačno kako će ići dalje, ovo bi mogla da bude duga zima.
Međutim, jedno je jasno: nadam se da ću i iduće godine moći da vozim za Target u TCR Nemačka. Želim da nastavim i da se poboljšam, kako bi svim novim vozačima zadrhtala kolena kad čuju moje ime! (smeh)

Šta seriju ADAC TCR Nemačka čini toliko privlačnom?
– Nivo je jednostavno neverovatno visok. Mnogi vozači mogu da osvajaju trke, pa i šampionat. I veoma je dobar ceo paket nastupa zajedno sa ADAC GT Masters.
Iako je nivo takmičenja visok, na kraju godine si bio značajno ispred ostalih. Šta smatraš ključem tog uspeha?
– To je definitivno odnos koji imam sa svojom ekipom, koja je još prošle godine bila vrlo uspešna na internacionalnom nivou. Šef tehnike Albert Dojring bio je sjajan, on je već vrlo uspešno radio za Audi u DTM-u. Usredsredili smo se samo na sebe i na konkurente nismo dalje obraćali pažnju. Uopšte nas nije zanimalo šta se dešava kod drugih. Samo smo gledali kako ja mogu da postanem bolji kao vozač, kako da učinimo da mi auto kao vozaču više odgovara i kako da ceo paket učinimo bržim.
Koju ulogu igra Endi Priol u tvom trkačkom životu?
– On je moj menadžer, ali mi zajedno i radimo i mnogo treniramo, na primer na simulatoru, ali i na psihološkom nivou. To je veoma zabavno, ali i ja njega mogu ponečemu da naučim. I ja sam instruktor vožnje, pa i on rado baci pogled na ponešto od onoga što ja radim.
Kako ste se vas dvojica upoznali?
– Sreli smo se i upoznali se u “Ajzon” simulatoru (u tehnološkom parku u Silverstonu – prim.). Postrojenje je vlasništvo njegovog bivšeg menadžera Džona Prata. Endi i ja imamo istinski dobar odnos.
Da li te je posle titule zvala kraljica i čestitala ti na uspehu?
– Naravno, zvala me je i pozvala me na čaj. Ne, ozbiljno – nažalost, nije se javila. A bio sam tako siguran da hoće! (smeh)
Startovaćeš na finalnoj rundi TCR Internacionalne serije 19. i 20. novembra u Makauu. Kakav si plan sebi zacrtao?
– Vrlo je uzbudljivo što se vraćam u Makau i sigurno će biti sjajno što ću odmeriti snage s momcima iz Internacionalne TCR serije. Ove godine nam je super išlo i ne bi me uopšte začudilo ako budemo mogli uspeli da se i u TCR Internacionalnoj seriji nađemo pri vrhu. ADAC TCR Nemačka prošla je veoma dobro, sada se nadam da Targetovi momci i ja možemo da nastavimo u istoj takvoj formi.
Za kraj, dopuni sledeću rečenicu: Za tri godine sanjam o tome da…
– Da vozim 24 časa Le Mana. Želeo bih da ponovo budem šampion TCR Nemačka, da postižem uspehe na međunarodnoj sceni, da osvajam trke u Australiji. Ukratko: samo želim da nastavim da postižem uspehe u auto-sportu, i to po celom svetu.