Rokenfeler slavio na drugoj trci na Asenu, Vitman drugi, Rast peti posle dva pitstopa

Audijev pilot Majk Rokenfeler osvojio je drugu DTM trku na danas sunčanom Asenu, vozeći brzo, ali i dovoljno trezveno da ne upropasti gume, što se dogodilo nekim od njegovih konkurenata.

Rokenfeler je ubeležio prvu pobedu od 2017, kada je takođe slavio u Holandiji, ali na stazi Zandvort. Do drugog mesta, sa zakašnjenjem od 4,5 sekundi stigao je Marko Vitman u “BMW-u”, i to posle starta sa poslednje, 18. pozicije. Bavarac je jedini BMW vozač koji je danas stigao do bodova.

Na najniži stepenik podijuma popeo se Audijev Niko Miler uz zaostatak od 6,3 sekunde. Četvrto mesto pripalo je Džonatanu Aberdinu u privatnom WRT “audiju”, a peti je bio Rene Rast.

Rast je dugo vodio i bio je “viđen” za pobedu, ali mu je drugi set guma neočekivano rano popustio, pa je u završnici morao da ode i na drugi pitstop i da se zatim bori za što je moguće više poena.

Šesto mesto zauzeo je domaći trkač Robin Frajns, iza koga su na cilj formacijski stigla dva R-Motorsport “aston martin vantidža DTM”, Dani Hunkadelja ispred Pola di Reste. U osvajače bodova upisali su se i Džejmi Grin u fabričkom i Pjetro Fitipaldi u privatnom “audiju RS 5 DTM”.

Na jutrošnjim kvalifikacijama pol-poziciju je osvojio Rast, dok je subotnji pobednik Vitman doživeo katastrofu jer je njegov “BMW” izgubio snagu, što mehaničari nisu mogli da reše. Bavarac nije stigao da izveze brzi krug, a povrh toga je i diskvalifikovan jer je ocenjeno da je blokirao Rasta, pa je startovao s pozicije 18.

Rastu je društvo u prvom redu pravio Audijev WRT privatnik Aberdin, za kojim su sledile kolege po brendu Rokenfeler, Miler i Frajns. Šestoplasirani Šeldon van der Linde bio je najbolje rangirani BMW vozač u kvalifikacijama, a najuspešniji predstavnik R-Motorsport Aston Martina bio je Hunkadelja, klasifikovan kao četrnaesti.

Rast je startovao dobro i zadržao vođstvo, dok je Aberdin je izgubio šest pozicija. Van der Linde je delovao izuzetno agresivno, mada je, kao i Miler, napredovao samo jedno mesto. Vitman je u prvom krugu skočio sa poslednje na 12. poziciju i nastavio da napreduje, pa je brzo dospeo u zonu bodova.

Vitman je uskoro dobio duel s Aberdinom za 6. mesto, a zatim krenuo da pritiska Fitipaldija, koji se pokazao kao tvrd orah. Stoga je BMW pilot u 13. krugu skrenuo u boks na zamenu guma i, što je bilo najvažnije, po povratku nije imao nikog neposredno pred sobom.

Miler je otišao u boks sa četvrte pozicije, ali se tamo zadržao preko 11 sekundi (5 sekundi duže nego Vitman), i izgledalo je da će mu to upropastiti trku.

Rast i Frajns su zamenili gume u istom, 15. krugu. Holanđanin je po izlasku iz boksa pokušao da zadrži Vitmana, čije su gume bile dva kruga u upotrebi i već na optimalnoj temperaturi. Iako se Frajns trudio, u tom duelu nije imao šansi i čak je nakratko sleteo sa staze.

Posle Rastovog skretanja u boks, Rokenfeler je nasledio prvu poziciju, koju je držao do 17. kruga, kada je izveo obavezni pitstop.

Dival se sklonio Rastu i oko pola kruga je blokirao Vitmana, čoveka sa najboljim tempom u prvoj fazi trke. Vitman se konačno ipak probio pored crvenog “audija”, a Divala je zatim obišao i Frajns. Francuzu su problem pravile gume, pa je u 22. krugu otišao na drugu zamenu pneumatika, u čemu nije ostao usamljen.

U završnoj trećini trke kolona vodećih se razvukla. Na čelu je bio naizgled neuhvatljivi Rast, 6 sekundi ispred Vitmana, koga je napadao i konačno obišao Rokenfeler. On je u finišu bio apsolutno najbrži na stazi, munjevito se primakao Rastu i prestigao ga je u 29. krugu. I Rastove gume već su bile istrošene, pa je vodeći u generalnom pozvan u boks, kuda je i skrenuo u 30. krugu. Taj pitstop trajao je skoro deset sekundi i ono što je u Rastovom slučaju izgledalo kao borba za pobedu, pretvorilo se u juriš na spasavanje bodova.

Erikson je u isto vreme odustao, verovatno zbog kvara motora na “BMW-u M4 DTM”. Gume nisu izdržale na “BMW-u” Filipa Enga, pa je bio prinuđen na drugi pitstop u 30. krugu.

Miler je počeo da ugrožava Vitmanovo drugo mesto, ali nije bio u realnoj poziciji da ga obiđe. Mnogo uzbudljivije je bilo niže u plasmanu: Aberdin je preoteo Frajnsu poziciju četiri i tako stigao do najboljeg rezultata DTM karijere.

I Grinove gume su obavile svoje, Englez je počeo da tone u plasmanu, pa su ga obišli i Di Resta i Rast. Rast je iskoristio duel Hunkadelje i Frajnsa, u poslednjem, 37. krugu prestigao je obojicu u samo dve krivine i dočepao se petog mesta, spasavši koliko se danas moglo.

U generalnom plasmanu vodi Rast sa 158 bodova, slede Miler sa 136, novi trećeplasirani Vitman sa 118, Eng sa 111 i sada peti Rokenfeler sa 94.

Sledeća DTM runda vozi se na Brends Heč Gran pri stazi tokom drugog vikenda avgusta.