DTM automobili nemaju goriva za punu distancu na Monci

Foto: Gruppe C Photography

Postoji realan rizik da DTM automobili GT3 specifikacije neće imati dovoljno goriva da izvezu punu predviđenu trkačku distancu na otvarajućoj rundi serije u Monci.

Razlog su “agresivni” parametri Balansa performansi koje serija primenjuje, a na problem je prvi upozorio BMW klijentski tim Valkenhorst motorsport.

Poznata je želja DTM organizatora da, kada je već morao da napusti tehnička pravila Klase 1, svoje preoblikovano takmičenje pozicionira kao najbržu GT3 trkačku seriju na svetu.

U tom cilju, BoP treba da posluži da bi stvorio razliku između DTM i drugih na GT3 tehnici zasnovanih šampionata.

Međutim, veće brzine prati i povećana potrošnja goriva, a to bi na stazi koja je sinonim za snagu i brzinu, kao što je Monca, moglo da stvori probleme.

Kako se sada pretpostavlja, ako se tamo punim tempom vozi trka trajanja 55 minuta + 1 krug, DTM automobilima bi moglo da ponestane goriva ne nekoliko kilometara, već nekoliko krugova pre karirane zastave!

“Ako nema sigurnosnog vozila, nećemo moći da pređemo celu distancu”, kazao je šef Valkenhorst motorsporta Niklas Kenigbauer za Motorsport-Total.

“Vozimo na maksimalnoj snazi. Osim toga, Monca je već ekstremna u smislu potrošnje goriva. Tamo su skoro samo pravci.”

Potrošnja goriva nije nova tema u italijanskom “Hramu brzine”. Nekoliko timova se mučilo da kompletira punu smenu od 65 minuta na tamošnjoj aprilskoj rundi GT Svetskog čelendža Evropa, i to uprkos činjenici da je promoter SRO smanjio snagu motora u sklopu svog Balansa performansi, učiniviši potpuno suprotno od onoga što DTM namerava da izvede..

“Tada je bilo vlažno, intervenisao je sigurnosni automobil, na snazi je bio i ‘kod 60’, ali mi ne bismo mogli da izvezemo jednu punu takvu smenu u režimu zelene zastave”, dodao je Kenigbauer, čiji se tim takođe trka u pomenutom GT čelendžu (bivša Blanpan serija).

Uz trku od 55 minuta + 1 krug, DTM automobili prelaze i formacijski i počasni krug, a u rezervoaru mora da im ostane 2 kilograma goriva za tehnički pregled.

Navode se tri scenarija pomoću kojih bi se mogao izbeći fijasko u Monci i kapitulacija DTM automobila u završnim krugovima sprintova.

Prvo, vozači bi povremeno mogli da dižu nogu s gasa i puštaju svoje sprave da klize stazom po inerciji (kao što se, na primer, radi u Formuli E), ali to ne bi ostavilo dobru sliku o DTM šampionatu nove epohe, koji želi da bude planetarno najbrže klijentsko GT3 prvenstvo.

Drugo i treće rešenje su teme za organizatora: on može da smanji trkačku distancu kako bi svi automobili stigli na cilj bez obaveze da štede gorivo.

Alternativno, BoP se može prilagoditi tako da akcenat ne bude na performansama, već na manjoj potrošnji, odnosno na povećanju kilometraže koja se može preći s jednim punim rezervoarom.

Kod atmosferskih motora se to može postići primenom limitera protoka vazduha, a kod turboprehranjivanih se može regulisati pritisak turbine. Dodatno, mešavinu vazduha i benzina moguće je osiromašiti tako da u njoj goriva bude manje.

GT3 automobili prema FIA homologaciji obično imaju dodatnu malu zapreminu u rezervoarima koja se ne puni gorivom, a u ovom slučaju bi od toga moglo da se odstupi, pa da se i ona natankuje.

“Po SRO pravilima, trkamo se sa najviše 120 litara goriva”, objasnio je Kenigbauer. “Međutim, u rezervoarima je obično još nekoliko litara vazduha. Pitanje je da li će nam DTM dozvoliti da iskoristimo tu malu rezervu.”