Trijumf Kelvina van der Lindea na nedeljnoj DTM trci u Monci prva je pobeda Audija i njegovog “R8 LMS” modela u novoj, GT3 epohi šampionata.
Istovremeno, to je i prva trka koju je južnoafrički automobilista osvojio debitujući u nemačkoj tradicionalnoj seriji, i to, da sve bude lepše, na svoj 25. rođendan.
Kelvin je Audijev fabrički pilot i GT3 specijalista. U biografiji ima dve titule u ADAC GT Masters šampionatu (2014, 2019) i pobedu na endurans klasiku Nirburgring 24H 2017.
Ove sezone mu je najprestižniji angažman reprofilisani DTM šampionat koji vozi za tim Abt sportslajn, a jedan od konkurenata mu je mlađi brat Šeldon van der Linde, fabrički BMW pilot.
Šeldon je DTM takmičar od 2019. U epohi Klase 1 vozio je “M4 DTM”, a ove godine je za volanom modela “M6 GT3”. U sezoni 2020. na Asenu je zabeležio prvu i zasad jedinu DTM pobedu.
Kelvinova i Šeldonova porodica ima bogatu trkačku tradiciju. Njihov otac bio je turing šampion Južne Afrike 1991, a ujak se devedesetih bavio formula trkanjem u Evropi.
Od vikenda u Monci oba brata Van der Linde imaju po osvojenu DTM trku. Kelvin je posebno ponosan na to “izjednačenje rezultata”, priznaje da mu nije bilo lako što je Šeldon trijumfovao prvi i jedino žali što se u “Hramu brzine” njih dvojica nisu zajedno popeli na podijum.
“Tokom protekle dve godine bio sam podrška Šeldonu”, kazao je Audijev pulen. “Moram da budem veoma iskren – nije baš lako kada vidite kako vaš mlađi brat postiže vaše ciljeve pre vas.”
“Naravno da mi je bilo veoma drago zbog njega i da sam ga podržavao. Razgovarali smo o mnogim stvarima, odrasli smo u te dve godine. I on je iskusio uspone i padove.”
“Ipak, sada smo obojica osvojili po jednu DTM trku, mislim da je to neverovatno za naše roditelje i mislim da su superponosni.”
Kelvinova nedeljna pobeda bila je dominantna. U trku je ušao s pol-pozicije i uz veliki trud je uspeo da na prvoj šikani da odoli snažnom pritisku subotnjeg pobednika Lijama Losona u “ferariju”.
Intenzivan tromeč koji su Loson, Niko Miler u Rozberg “audiju” i Šeldon van der Linde vodili za drugo mesto, omogućio je Kelvinu da im umakne i da smireno stigne do cilja. S druge strane, Šeldon je izgubio pozicije tokom pitstopova i trku je završio kao četvrti, iza Milera i “mercedesa” Lukasa Auera.

Kelvin je istakao da je prvi krug bio ključ njegovog trijumfa jer ima osećaj da je “audiju R8 LMS GT3” na pravcima Monce nedostajala brzina u poređenju sa suparničkim automobilima i da s njim kasnije ne bi mogao da ih napada.
O svom nedeljnom nastupu Južnoafrikanac je rekao: “To je trenutak tolikog ponosa. Naravno, rođendan vam je i dan započne dobro kada vam tim otpeva pesmicu u garaži.”
“Sadašnji osećaj je takav da ne mogu ni da ga opišem. Savršen dan i jedino mi nedostaje to što Šeldon nije pored mene.”
“Trka je bila prilično nekomplikovana. Već sam znao da će “ferari” i “BMW” biti ekstremno jaki na startu. Leteći start favorizuje turbo automobile, “ferari” je krenuo dobro, Niko ga je pratio u zavetrini.”
“Ulazeći u krivinu 1 već sam bio iza “ferarija”. Loson je odigrao fer, ostavio mi je dovoljno prostora i odlučio sam da maksimalno rizikujem.”
“Znao sam da će mi, ako budem iza njega na prvoj krivini, biti teško da ga prođem na pravcima. Totalno sam rizikovao na prvoj krivini i kada sam tu stekao prednost, a onda video da se momci iza mene bore, odmah sam se posvetio čuvanju guma.”
“Strategija je očigledno bila jedini pravi način na koji smo s našim autom u Monci mogli da pretičemo, s našim automobilom s ograničenom brzinom na pravcu. Ipak, dan je bio nekomplikovan, a tim je izveo savršene pitstopove bez grešaka.”