Ivan Miler: Tajna mog uspeha ne postoji, to je rad, rad i ponovo rad!

Među danas aktivnim turing trkačima, malo je onih koji se po uspešnosti, autoritetu, reputaciji, osvojenim trofejima i trajanju na vrhu mogu uporediti s legendarnim Ivanom Milerom.

Veliki 51-godišnji Alzašanin vlasnik je četiri svetske i jedne BTCC titule. Višestruki je turing vicešampion planete, računajući i WTCC i WTCR kategorije, a tokom karijere na globalnoj sceni čak je 13 sezona završavao na jednom od prva tri mesta u šampionatu. Razvijao je i vozio pobedničke automobile, bio na (skoro) svim pravim mestima, a danas je referenca trkačkom programu Lynk&Co Cijan rejsinga.

U krajnje neobičnoj i kompaktnoj sezoni 2020, Miler je po drugi put postao WTCR viceprvak, iako je sebi kao glavni zadatak postavio da svom sestriću Janu Erlaheru pomogne u osvajanju titule. Kada je “porodični posao” završen na opšte zadovoljstvo, da li će Ivan ove godine voziti za sebe? Odgovor na to pitanje pronaći ćemo u ovom intervjuu.

Toliko si postigao u svetskoj turing karijeri, šta te podstiče da je nastavljaš?
“Povukao sam se 2016, 2017. je bila moja prva sezona u penziji i nisam planirao da se vratim. Ali, onda smo imali priliku u Svetskom turing kupu 2018. s mojim timom. Vozio sam jer je to bio moj tim i shvatio sam da još imam neke performanse i neko zadovoljstvo dok to radim. A sada sam zajedno s Janom i nešto delim sa njim, to je takođe dobra motivacija za nastavak.”

Jan je 2020. osvojio titulu, ti si bio drugi. Koliko je ta sezona bila posebna?
“Bila je veoma posebna. Otkako je počeo da se trka, to nam je bio cilj i ostvarili smo ga. Verujte, kada je osvojio titulu bio sam podjednako srećan kao što bih bio da je pripala meni. Cele sezone mi je to bio cilj, ne da osvojim još jednu titulu za sebe. A kao trešnjica na vrhu torte, ja sam završio drugi, tako da je bilo fantastično.”

Da li činenjica da je Jan WTCR šampion menja tvoj pristup, da li te podstiče da u 2021. ideš na petu svetsku turing titulu?
“U ovom trenutku ja to ne znam. Zaista, meni je ove godine cilj da radim onako kako uvek radim – pokušavam da dam sve od sebe i gledam šta će se dogoditi na kraju sezone.”

Imaš fantastičan bilans, završavao si u prva tri u skoro svakoj sezoni svetskog turing takmičenja u kojoj si učestvovao. To je krupno postignuće, zar ne?
“Na to sam najponosniji otkako se trkam! U svojoj prvoj sezoni 2006. završio sam četvrti, a onda sam u svima u kojima sam učestvovao bio u prva tri. To sam izveo sa mnogo različitih automobila, timova i proizvođača. Osvojio sam i četiri vozačke titule, a proslavili smo i neke proizvođačke. U nekom trenutku vas takvi rezultati nateraju da pomislite da i niste tako loši.”

Šta te čini tako dobrim turing vozačem?
“Moj uspeh je kombinacija mnogih faktora, ali neću kazati sve. Možda jednog dana, ali za sada ih čuvam za sebe i svoje timske kolege. Ali, tajne nema, to je rad, rad i ponovo rad. Tako morate da funkcionišete.”

“Morali smo da upoznamo WTCR 2018. zbog Lynk&Co dolaska 2019.”
“Nisam bio planirao da ponovo vozim. Ali, morali smo da upoznamo WTCR zbog dolaska Lynk&Co u 2019. Zato sam rešio da formiram svoj tim s Tedom Bjerkom u jednom automobilu i mojim sestrićem Janom Elaherom u drugom. Bila je zamisao da se ja usredsredim na rukovođenje timom, ali je tadašnji sponzor rekao da je spreman da me sponzoriše, ali da želi mene u jednom od automobila. Kazao sam: ‘Ako je to jedina šansa da moj tim bude u šampionatu, onda moram ponovo da navučem kacigu’. Srećom, Jan je imao ugovor sa drugim timom.”

Janu su tek 24 godine, koliko dobar vozač može da postane?
“To je teško reći sada. Naravno, on je mlad i za svoje godine ima već veliko iskustvo. Njegova prošlogodišnja titula pomoći će mu mnogo, ali tek će nam budućnost pokazati.”

S vama su u Lynk&Co WTCR timu i Ted Bjerk i Santjago Urutija. Kako ocenjuješ njihove šanse u ovoj sezoni?
“Ted je već bio prvak sveta i ima kapacitet, to znamo vrlo jasno. Santi se prošle godine dobro pokazao u prvoj sezoni, sada mora da potvrdi taj potencijal.”

Kako vam se ispunjavaju test planovi u predsezoni?
“Nije loše, ali je tokom testova uvek teško da se kaže gde smo po performansama jer vozimo sami. Tu nema drugih timova, a zapravo čak ni ne testiramo toliko mnogo. Na prvoj trci ćemo videti kakve su nam performanse.”

Kakve ste promene izveli za ovu godinu?
“Nismo menjali mnogo, jer je tu i homologacija. Već smo dve sezone izvezli s ovim automobilom i nema šta mnogo da se radi, niti ima mnogo čega što možemo da uradimo. Svakako imamo bolji uvid u Gudjir gumu, to je prošle godine bila najveća promena. Naravno da još učimo pojedine stvari, ali s ovom gumom sada već imamo jednu godinu iskustva.”

Za 2021. je planiran tradicionalniji kalendar, povratak na neke od klasičnih staza kojih prošle godine nije bilo. Šta to tebi znači?
“Zaista se radujem trkama u Aziji jer nam je to potrebno. Prošle godine je sezona bila posebna, ali se nadam da stvari ove godine mogu biti bolje. WTCR je svetska serija i trebalo bi da izađemo iz Evrope. Nadam se da će to biti moguće.”

Photo Florent Gooden / DPPI

Jedna od tih klasičnih staza je Makau, gde si 2019. dva puta pobedio. Koliko ti prija povratak tamo?
“Naravno, Makau je jedna od staza na koje volimo da odemo, ali taj tip ulične staze postaje sve teži kako ste stariji.”

Mimo WTCR obaveza, ti poseduješ i sopstveni tim. Šta je u planu za 2021?
“Vozimo samo Ližije evropsku seriju, Trofej Andros trke na ledu i organizujemo “track days”. Ostalo smo obustavili zbog situacije s kovidom-19. Ali, ja sam samo tim menadžer, uopšte se ne bavim vožnjom. Za “track days” rezervišemo staze i možete doći sa svojim automobilom i voziti ceo dan, ili možete da iznajmite auto od mene. To je više predviđeno za zabavu, ali ako ljudi žele da poboljšaju svoju tehiku, ja i tu mogu da pomognem. Mogu da ih vozim i da ih treniram, ali ne sedam u suvozačko sedište. O svemu možete saznati na Mracingexperience.com.”