Seat leon Evrokup se ove sezone etablirao kao serija sa najvećim brojem ženskih učesnika – imao je pet uglavnom stalnih takmičarki, plus jednu gošću na poslednjoj rundi. Organizatori su odlučili da se pripadnice lepšeg pola, osim za generalni plasman, takmiče i u posebnoj kategoriji – Trofeju za dame. Tu je vrlo uverljivo trijumfovala Lusil Siprijano, a njena koleginica Edina Buš otkrila je svoje viđenje položaja žena u Evrokupu i auto-sportu uopšte.
“Kad se takmičim na stazi, tu nema govora o muškarcima ili ženama. Ja sam tu samo još jedan trkač”, kaže zgodna Mađarica, koja vozi za srpskoj javnosti veoma dobro poznati B3 rejsing.
Edina se bavi sportom u kojem preovlađuju muškarci, iako su dame u njemu sve prisutnije. Ona priznaje da je čak i danas rođeni otac još uvek pita da li je sigurna da želi da se bavi trkanjem. Mađarica ne posustaje, iako se seća koliko joj je bilo teško na početku, kad je bila jedina žena na pit lejnu, fokusirana na to “da sve izvede kako treba”.
Posle solidne stečene trkačke kilometraže, Edina je uverena da u svetu kojim je okružena nije nikakva mana biti žensko. Istina, ekipu njenih tehničara čine isključivo muškarci. “Svaki od mojih inženjera i mehaničara stoji iza mene i to je najvažnije”, objašnjava Bušova. “I veoma su strogi prema meni, jer ovo nije igra, već veoma naporan rad”.
Iako je njena porodica vlasnik B3 rejsinga, Edina nema popust kada su ocene njenih performansi u pitanju. To dokazuje i mišljenje tim menadžera Davida Barija: “Ona se poboljšava, ali moramo još da radimo i testiramo.”
Obučena u trkački kombinezon, Edina se ni po čemu ne razlikuje od rivala. Kad dođe vreme, seda za volan, pokreće mašinu, štoperica kreće, a za nju se “vreme zaustavlja”.
“Osećam se moćno za volanom, oslobođeno i veoma motivisano”, iskrena je Edina. “Kad se ženama pruži prilika, mi smo sasvim sposobne da se kvalitetno takmičimo i stižemo na podijume”.