Sebastijan Leb: „Na krugu moram da vozim preciznije“

Devetostruki reli šampion sveta postavio je nedostižne WRC rekorde i rešio da otvori novo poglavlje prebogate karijere. Sada su tema kružne staze, pozornica na kojoj Leb ima mnogo iskustva, ali ne i kad su u pitanju turing trke. Sitroenov WTCC program 2014. dobro je ustrojen, obilno finansiran i napreduje koracima od sedam milja. Ipak, čak će i čarobnjaku iz Alzasa biti potrebno vreme da se etablira u novom okruženju, privikne na 380KS na prednjoj osovini i borbu branik uz branik. Svejedno, verujemo da nije pitanje hoće li pobeđivati, nego kada će početi.

Sitroen te je bezuslovno želeo u igri, kolega Ivan Miler pomogao je savetom, ali koji je bio tvoj motiv da se odlučiš za WTCC?
„Pre moje devete titule u Svetskom reli šampionatu, 2012. godine, počeo sam da razmišljam o svojoj budućnosti u auto-sportu. Znao sam da želim da nastavim da vozim u nekom međunarodnom tamičenju. Hteo sam da naučim nešto novo, uz uvek isti cilj – da uživam u vožnji. U isto vreme, želeo sam da nastavim da vozim za Sitroen i da s timom uđem u novu avanturu. Postigao sam vrhunske WRC rezultate, tražio sam novi izazov i WTCC mi se učinio kao šampionat gde je sve moguće ostvariti. I tako smo krenuli od nule.“

„Ivana Milera dugo poznajem, iz istog smo dela Francuske. Veoma ga cenim, što znači da bismo prirodno mogli da izgradimo jak osećaj timskog jedinstva. Ja ulazim u njegovu disciplinu, a on je najbolji WTCC vozač, pa to predstavlja i određeni pritisak. Nije lako kada vas svakodnevno upoređuju s najboljim.“

Tvoje dosadašnje trkačko iskustvo s kružnih staza stečeno je na trkama sportskih automobila. Koliko su turing automobili drugačiji?
„Ponekad vožnja turing automobila izgleda prilično čudno, jer morate da naučite kako da održite brzinu dok skrećete. Na prvom testu sve mi je to bilo jako teško, čak i zabrinjavajuće. Sada mislim da mogu malo bolje da razumem kako da radim s autom. Ja još učim kako se vozi na kružnoj pisti, tražim najbolje putanje, to je kompletno drugačiji način vožnje u odnosu na reli auto, razlikuje se od onoga na šta sam navikao, čak i na kružnim stazama. Moja vožnja se usavršava, kao i osećaj u automobilu s prednjim pogonom.“

Šta će za tebe biti najveća razlika između relija i trkanja na kružnim stazama?
„U reli automobilu vozim uz pomoć svog suvozača, u principu protiv štoperice i sebe samog. Intenzitet borbi točak uz točak za mene će biti novina. Na Le Manu sam morao da se nosim i sa velikim razlikama u brzinama između automobila, to u ovom slučaju, srećom, više nije potrebno. Ova godina neće mi biti laka, ali to stvar i čini uzbudljivom.“

„U reliju sam uvek pokušavao da budem brži od drugih i po tome sam mogao da se razlikujem od suparnika. Sada moram da probam da pronađem isti ritam tokom većeg broja krugova. I to učim od Ivana Milera: on vozi deset krugova do u desetinku podjednako brzo. I ja moram da postanem konstantan.“

„U reliju vozite služeći se instinktom i otkrivate put tokom takmičenja, stvar je u brzim refleksima. Na stazi se vozi na mnogo organizovaniji način, puno je ponavljanja, zahteva se milimetarska preciznost, a u reliju vam treba, recimo, centimetarska.“

Koja je osnovna razlika između „C-elizea“, auta s prednjim pogonom i automobila koje si ranije vozio (DS3 WRC, meklaren, porše)? Šta tačno treba drugačije uraditi sa ovim „sitroenom“?
„Na krugu treba voziti preciznije. Moram da se naviknem na ponašanje „C-elizea“, koji zbog prednje vuče prirodno podupravlja. To su osnovne razlike. U GT pritisnete kočnicu i ponovo ubrzate, dok ovde u krivini morate da održite brzinu, da zadnji deo auta postavite kako treba, jako rano ubrzate i auto održavate stabilnim. Ovo je umereniji i nežniji način vožnje i teži je. Morate bizi veoma pažljivi i precizniji i to nije lako, naročito na početku. Potrebno je vreme da WTCC automobi možete da dovedete do limita.“

Koliko će dugo trajati tvoja faza učenja?
„To ni danas ne znam, možda nikada neće ni prestati! Ali, ja brzo učim nove discipline. Moja je prednost u tome što u našem timu imam dvojicu kolega sa jako velikim iskustvom.“

Čuvanje prednjih guma jedan od ključnih faktora u turing trkama.
„WTCC i reli ne mogu se upoređivati gotovo ni po čemu, osim po čuvanju guma. Na pojedinim brzinskim ispitima važno je voditi računa o gumama, a ja u tome nisam bio loš. Moj vozački stil nije isuviše agresivan prema gumama. Dakle, uveren sam da ću tu stvar moći da kontrolišem, pogotovu zato što naš auto ne podupravlja onoliko koliko sam očekivao.“

Jesi li se privikao na „C-elize“?
„Zadovoljan sam osećajem koji sam imao na testiranjima, ali će trkački vikendi sigurno biti nešto drugo. Imate ograničeno vreme da postavite kvalifikacioni krug morate dobro osetiti gume, morate voditi blisku borbu s drugim automobilima. To ću početi da otkrivam tek od Marakeša. Mislim da sam se poboljšao u vožnji, ali sad moram da se naviknem na preticanja.“

Turing trke su po definiciji „kontaktni sport“, na koji ti nisi navikao. Kako ćeš se nositi s tim?
„To je glavna razlika u odnosu na reli, vozač je primoran na „kontakt vožnju“. Dve godine sam vežbao u francuskom Porše kupu sa sopstvenim timom, prošle godine vozio sam GT trke jer sam želeo da se pripremim za borbe na stazi. Dobro je što od Ivana mogu puno da naučim o „kontakt vožnji“.

Da li WTCC može da ti bude dugogodišnji angažman?
„Neću biti najstariji (smeh), ali svakako moram biti strpljiv da ispunim svoje ciljeve.“

WTCC ostavlja vremena za druge trkačke aktivnosti. Hoćemo li te gledati na 24 sata Le Mana ili na Dakar reliju?
„Sada radije ne bih planirao nikakva „gostovanja“, želim da se fokusiram na WTCC. To je zaista veliki izazov – sa svim testovima i vremenom uloženim u razvoj auta, mislim da će mi Svetski turing šampionat biti dovoljno veliki zadatak, u toj kategoriji treba da steknem mnogo iskustva. Jedini izuzetak biće 24 časa Le Mana, gde ću stajati za komandnim pultom kao šef ekipe.“


U 2014. trkao si se u GT seriji i Porše superkupu, postavio si rekord Pajks Pika i povremeno učestvovao na WRC relijima. Šta te je najviše zabavilo?
„Uživao sam u svakom iskustvu na drugačiji način. Teško je odabrati jedan, jer su ti izazovi zapravo na neki način komplementarni. Moram da priznam da mi je rekord na Pajks Piku veliko dostignuće u karijeri.“

Da li ti je žao što nisi pobedio na svom poslednjem WRC startu u Francuskoj? Možeš li garantovati da je zaista i bio poslednji?
„Ne mogu da kažem da mi se sviđa način na koji sam završio WRC učešće, ali kao profesionalni vozač znam kako da bez kajanja učim iz sopstvenih isustava. Ne mogu ništa da obećam, ali se nadam da to jeste bio moj poslednji WRC nastup.“

Stižeš li da pratiš WRC?
„Naravno, uvek ću pažljivo pratiti taj šampionat i rezultate Sitroena. Sa zanimanjem pratim i rezultate nove generacije vozača.“

Ponovo si u situaciji da ispisuješ istorije auto-sporta, kao prvi čovek koji bi mogao biti šampion i u reliju i na krugu. Dozvoliš li sebi da misliš o svojim jedinstvenim postignućima i onome što je ispred tebe?
„Ne, ne zaista. Ako me pitate jesam li ponosan na svoja dostignuća i da li želim ponovo da pobeđujem, svakako bih rekao da želim. Svaka trka je jedinstvena i u svakoj se posebno fokusiram i koncentrišem na pobedu, a ne na moja opšta postignuća.“

Koja ti je lična ambicija u prvoj WTCC sezoni?
„I tim i ja imamo puno toga da naučimo, zajedno ćemo morati mnogo da se trudimo da bismo prevazišli nedostatak iskustva u kategoriji. Možda izgleda pretenciozno reći da ću biti u stanju da odmah pobeđujem, ali ću sve učiniti da baš to postignem. Znam da možda neću uspeti; neki drugi vozači učinili su obratno, prešli su sa kružnih staza na reli i nisu uspeli. Siguran sam da će biti teško. Zasad dajem sve od sebe, mnogo se trudim i – videćemo. Ako i ne uspem, imaću svojih devet titula u reliju!“

Da li bi dopustio sebi neku prognozu za šampionat?
„Pojedine staze su mi poznate iz nastupa u Porše kupu, ali mi još ne znamo koliko će auto biti dobar. Ali, čvrsto računam s tim da će Ivan biti napred.“

 
Ovaj intervju priredili smo kao kompilaciju intervjua koji je Sebastijan Leb dao za „Turiranje“, specijalni dodatak dnevnog lista „Kurir“, za FIA WTCC sajt, portal Speedweek i za Eurosport.