Ribeiro: Pandemija je žestoko pogodila auto-sport, evropska WTCR sezona je najrazumnije rešenje

Photo Frederic Le Floc'h / DPPI

Izmenjeni kalendar Svetskog kupa turing automobila za 2020. objavljen je juče, a promoter serije Fransoa Ribeiro objasnio je koje su bile ideje vodilje u njegovom sastavljanju, kakve su prednosti jedne potpuno evropske sezone i najavio da se za 2021. može očekivati sličan format takmičenja, samo proširen i na azijski kontinent.

Zašto isključivo trke u Evropi u 2020?

“Prioritet je oduvek bio da izvezemo što je moguće više trka kako bismo zaštitili WTCR, zaštitili poslove i zaštitili sport u vreme kada nema jasne slike o tome kako će se pandemija razvijati i kakve će odluke donositi vlade. Obavezivanje na trke van Evrope zahtevalo je izvesnosti koje sa sigurnošću nismo mogli da dobijemo.”

Kakve ste izvesnosti tražili?

“Runde u Aziji činile su 40 odsto originalnog kalendara. Da bi azijska turneja bila održana, sav teret morao je da bude poslat iz Evrope krajem jula. U ovom trenutku je jednostavno nemoguće predvideti kakva će ograničenja tada još biti na snazi, uz vrlo realnu mogućnost da usledi drugi talas pandemije, što nam je bila osnovna briga. Pandemija je izazvala značajan poremećaj u međunarodnom kretanju tereta, redovi letenja su desetkovani i nejasno je kada će te usluge normalno funkcionisati i kakve će restrikcije biti. Moramo da poštujemo činjenicu da će karantinske mere u nekim zemljama ostati na snazi još mesecima. Moramo da razmotrimo i da li je trkanje toliko daleko od kuća, uz troškove koje ono donosi, prava i odgovorna stvar s ekonomskog i društvenog gledišta. Zatim, tu su i sigurnost i dobrobit naših učesnika i širih zajednica u azijskim zemljama koje je trebalo da posetimo.”

Očekujete li ikakve probleme koji bi mogli da poremete predložene evropske runde?

“Sledićemo sva zvanična uputstva, zajedno s FIA, lokalnim promoterima i vladama pre nego što za bilo koju rundu bude dato zeleno svetlo i nikada nećemo ugroziti bezbednost. Premda to neće biti jednostavno, održavanje trka u Evropi ukida potrebu da se na naše runde dolazi avionom. Preduzećemo mere da se vozila maksimalno dele i da se putuje vozom, uz poštovanje svih zahteva o socijalnom distanciranju koji bi još mogli biti na snazi. Ostanak u Evropi, gde su smešteni svi timovi i dobavljači, pruža nam značajnu fleksibilnost ukoliko bi u kratkom roku bile neophodne bilo kakve dodatne promene u kalendaru.”

Hoćete li ipak iskoristiti priliku ako se situacija u Aziji uskoro normalizuje?

“Runde u Aziji bile su ključne za uspeh WTCR i zahvaljujemo promoterima iz Kine, Makaua, Malezije i Južne Koreje, kao i Hondi, Hjundaiju i Lynk&Co na podršci i razumevanju. Naravno, ništa više ne bismo želeli nego da se život vrati u normalu, ali moramo da budemo razumni. Ako dodatno odložimo odluku o otkazivanju azijske turneje do juna, garantujem da kasnije u godini na evropskim stazama neće biti nepopunjenih termina zbog velikog broja novih zakazivanja, a njih ne zahteva samo WTCR, već i mnoge druge serije i šampionati. Moramo i da budemo realni: ekonomski uticaj covid-19 pandemije je ogroman i naudiće auto-sportu u dužem periodu. Zato rezanje operativnih troškova nije obaveza samo za 2020, već će biti prioritet i za 2021.”

Kakav će biti format šest takmičarskih vikenda?

“Namera je da vozimo dva treninga, jedne kvalifikacije u tri faze i tri trke na svakoj rundi, osim u Austriji na Salcburgringu i u Nemačkoj na Nirburgringu Nordšlajfe, gde će biti po dve trke. Redukcija s deset na šest rundi omogućuje nam da se na većini vikenda vratimo na format od tri trke po vikendu, a to činimo da bismo sačuvali sportski kredibilitet serije i izašli u susret zahtevima našim partnerima, globalnim emiterima. Za razliku od drugih serija, WTCR je u srećnoj poziciji da njegov sprint trkački format čini mogućim zakazivanje do tri trke za vikend. Dodatno, dogovoreno je da neće biti zajedničkog predsezonskog testa.”

Adrija je nova na WTCR kalendaru. Zašto ta pista i šta će ona doneti?

“Turing trkanje u Italiji ima bogatu tradiciju. Tu je FIA Svetski turing šampionat počeo 1987, tu je ponovo oživljen 2005. i odatle je prvi WTCR prvak Gabrijele Tarkvini. Osim što je uzbudljivo što dovodimo WTCR strastvenim italijanskim navijačima, uzbuđuje nas i to što ćemo moći da se trkamo na produženoj konfiguraciji Adrije, kao i da iskoristimo njenu izvanrednu infrastrukturu, uključujući i visokotehnološki sistem rasvete i pogodnu lokaciju.”

Da li WTCR može da zadrži status svetskog kupa iako sve trke vozi samo u Evropi?

“FIA i predsednik Žan Tod bili su nam velika podrška u ovoj stalno promenljivoj globalnoj situaciji bez presedana i priznajemo značaj te pomoći. Moramo da zahvalimo i FIA odseku za turing automobile na svemu što je učinio u izmeni sportskog pravilnika kako bi on mogao da se primeni na preinačeni kalendar.”

Zar nije bila moguća ‘supersezona’ koja bi počela 2020. a završila se 2021?

“Moramo da budemo realni i da uvažimo činjenicu da će društvo, automobilska i industrija automobilskog sporta osećati ekonomski uticaj pandemije korona virusa u narednim godinama, ne mesecima! Otud moramo da obezbedimo održiv kalendar, ne samo 2020, već i 2021, a to i ove i iduće godine znači manje rundi od tradicionalnih deset godišnje. Mislimo da bi 16 trka tokom osam vikenda na dva kontinenta bila razumna i dobra ravnoteža za iduću godinu.”

Kako su reagovale WTCR ekipe?

“Ovo je ekstremno težak period za njih i činimo sve što možemo da ih zaštitimo. Kalendar od šest rundi u Evropi je logistički ostvarljiviji i finansijski podnošljiv i obezbeđuje vitalan dotok prihoda ne samo ekipama već i dobavljačima.”

Imate li poruku za WTCR obožavaoce?

“Ogromno hvala na vašoj podršci i strpljenju, ali vas molim da pratite zvanična uputstva vaših vlada. Naši kanali na društvenim mrežama obiluju sadržajem, tu su simulacije, reprize trka i razgovori s vozačima kao originalan sadržaj. Jako želimo da se što pre vratimo na staze, ali samo kada je bezbedno i kada bude pravi čas da se to učini.”