
Sitroen je u Šangaju osvojio proizvođačku WTCC titulu, vozačku je za jednog od svojih pilota „rezervisao“ još u Pekingu i sve je to izveo u svojoj debitantskoj sezoni u Svetskom šampionatu turing automobila.
Nije neočekivano da kuća koja je osvojila 16 FIA WRC naslova (devet vozačkih, sedam proizvođačkih) bude uspešna kojom god trkačkom kategorijom da se bavi, ali promena discipline, prelazak na kružne trke i trijumf u prvoj godini u potpuno novoj kategoriji, predstavljaju neobično postignuće i malo se proizvođača njime može podičiti.
Šta je Sitroen učinilo ovako dominantnim u debitantskoj WTCC sezoni, koje su velike pouke njegovog ovogodišnjeg „dođoh, videh, pobedih“ nastupa i čime su francuski musketari unapredili ceo šampionat, rekli su konkurenti i eksperti – dva bivša svetska prvaka, jedan inženjer i jedan novinar.
Gabrijele Tarkvini, WTCC šampion 2009: „Sitroen je obavio izvanredan posao. Dokazali su da su se s novim izazovom suočili imajući prave resurse, prave ljude u timu i prave vozače. Premda je sigurno da su pre konkurencije ušli u novi TC1 izazov, ono što su postigli umnogome je zasluženo. Nisu tek poštovali postojeće WTCC standarde, već su šampionatu pristupili radeći stvari onako kako su oni mislili da ih treba uraditi, na osnovu njihovih iskustava i znanja iz WRC-a. Radeći tako, podigli su letvicu i sada je na svima ostalima da im se približe.“
Rob Haf, WTCC šampion 2012: „Jednostavno je impresivno šta je Sitroen, bez ikakvog iskustva u turing automobilima, postigao u svojoj prvoj WTCC sezoni. Dobro su se pripremili, nisu došli da bi bili drugi, ali oni su podigli i nivo šampionata na potpuno novu visinu. To se primećuje čak i u pit-lejnu: na licu članova ekipe vidi koliko je svako od njih pažljiv i koncentrisan. Nisam iznenađen, jer sve što su oni izveli u automobilskom sportu u poslednjih petnaestak godina bilo je prema najvišim mogućim standardima.“
Stjuart Kaui, rukovodilac WTCC operacije u RML-u: „Moglo bi da se kaže da je Sitroenov uspeh rezultat ulaganja i resursa, ali to bi bilo preveliko pojednostavljenje. Novcem se ne može kupiti sve, on svakako ne kupuje stručnost, profesionalizam i liderstvo. A oni imaju sve to i dokazali su kako kvalitetno vode operaciju da bi stigli tamo gde žele.“
„Ne mislim da manjak specifičnog iskustva u nekoj kategoriji predstavlja problem u auto-sportu. Ne mari odakle dolazite, iz Formule 1, Svetskog reli šampionata, Svetskog prvenstva turing automobila, za uspeh je važno imati dobre ljude, pravi fokus i odgovarajuće stanje uma. Tako je Sitroen i učinio, mnogo skrativši proces učenja i to je svakako dobro za šampionat. Ranije su to uradili Ševrolet i drugi proizvođači, a sada je Sitroen postavio letvicu više i pogurao WTCC napred. Tako i treba da bude u svakoj trkačkoj seriji koja nosi oznaku FIA svetskog šampionata.“
Žerom Bure, novinar lista L’Ekip: „Tokom niza godina gledao sam kako Sitroen operiše u Svetskom reli prvenstvu i isti pristup i iste kvalitete video sam primenjene u Svetskom šampionatu turing automobila.“
„Kod njih sam se uvek divio dvema stvarima. Prvo, to je ekipa u kojoj postoji mešavina starijih, iskusnijih ljudi, i mlađih, koji donose nove ideje. O svemu se uvek otvoreno razgovara i svi mogu da daju doprinos, a onda se iz toga stvara sinteza. To je definitivno jedna od posebnosti Sitroena i jedna od njegovih snaga.“
„Druga je smernost – oni stvari uvek izvode kao da počinju od nule, paze na svaki detalj, ništa ne prepuštaju slučaju i uvek preispituju svoje odluke. Bilo mi je veoma zanimljivo da vidim kako su se članovi ekipe ponašali u Marakešu, na svojoj prvoj WTCC trci, u za njih neuobičajenom okruženju kakvo je ulična staza. Uprkos svem iskustvu, mogli ste da vidite strepnju i zabrinutost na svačijem licu. Ti ljudi nikada ništa ne uzimaju zdravo za gotovo.“