Deveta i deseta trka Seat leon Evrokupa 2015. vožene su u Nemačkoj na stazi Nirburgring. U trci 1 apsolutno dominantno je trijumfovao Stijan Paulsen, zahvaljujući čemu je preuzeo i vodeću poziciju u generalnom plasmanu serije. Iako Norvežanin nije uspeo da završi trku 2, naruku mu je išla neočekivana pobeda Aleksandera Morgana, te je iz Nemačke otišao sa pet poena prednosti u odnosu na Pola Rosela.
Norvežanin je trku 1 startovao sa pol pozicije, a trijumf na kišovitom Nirburgringu njegova je druga pobeda u sezoni, ukupno peta u Seat leon Evrokupu. On je pored karirane zastave prošao sedam sekundi ispred Mauricija Ernandesa i Mikela Askone, koji je u žestokom tromeču sa Đordijem Oriolom i Šejnom Entonijem Vilijamsom izborio najniži stepenik podijuma. Andrina Guger bila je najbolje plasirana dama (deveta u ukupnom plasmanu).
“Od početka sam shvatio da mi je auto veoma dobar i da mogu da pobedim. Vremenski uslovi mi nisu smetali, već u prvom krugu sam napravio više od jedne sekunde prednosti i znao sam da samo treba da održim taj tempo, pripazim na gume i da će sve na kraju ispasti kako treba”, rekao je Paulsen posle trke 1, izrazivši nadu da će i u trci 2 moći da napravi dobar rezultat.
Andrina Guger bila je veoma srećna zbog rezultata, jer nije bila sigurna kako će se snaći u takmičenju po kiši.
“U petak sam bila pomalo zabrinuta. U trci su uslovi na stazi bili teški, ali sam uspela da se koncentrišem i uhvatim ritam kome kiša nije smetala”, objasnila je Gugerova, koja je u apsolutnom poretku Trofeja za dame ostala druga, iza Lusil Siprijano.

A u trci 2, voženoj u nedelju, najbolji rezultat sezone napravio je Aleks Morgan, koji je krenuo sa (inverzne) pol pozicije i bez većih problema vodio od početka do kraja. Iza njega su kroz cilj prošli uporni pratilac Mario Dablander, a zatim i Đordi Oriola, koji je odoleo napadima zemljaka Frana Ruede. U borbi za Trofej za dame šesti put ove sezone dominirala je Lusil Siprijano (deveta u ukupnom poretku trke).
Drugo nadmetanje vikenda održano je po suvom i sunčanom vremenu. Već u prvom krugu došlo je do sudara između Pola Rosela i Šejna Entonija Vilijamsa. Španac je izbačen iz akcije, a u raščišćavanju gužve pomoglo je sigurnosno vozilo. Drugi incident, koji je takođe eliminisao jednog od pretendenata na titulu osvajača kupa dogodio se između Stijana Paulsena i Mikela Askone. Norvežanin nije stigao do cilja, a Katalonac je završio šesti i jedini je od vodeće trojice u generalnom osvojio bodove u trci 2.
Vrh poretka se nije promenio, samo se Askona sa 50 poena primakao Paulsenu (63 boda) i Roselu (58).
Aleks Morgan, sada peti u generalnom plasmanu, požalio se posle trijumfa na promenljive vremenske uslove, ali i na tempo tokom testova.
“Posle treninga bio sam dosta iza konkurenata i nije mi padalo na pamet da se vikend može završiti ovako. Dao sam sve od sebe da završim osmi u kvalifikacijama, ne bih li sebi dao šansu u trci 2. U subotu nisam imao sreće, ali sam u nedelju, posle dobrog starta, imao odličan tempo i došao do prve pobede u sezoni. Zaista sam veoma zadovoljan”, rekao je Morgan.
Lusil Siprijano je objasnila da je njena ekipa između subote i nedelje napravila neke promene na automobilu.
“Posle velikih muka u trci 1, uspeli smo da se popravimo i pokažemo naše prave performanse. Idem u Moncu veoma motivisana i nadam se da ćemo ponovo pronaći osećaj koji tražimo”, rekla je Francuskinja.

Direktor Seat sporta Haime Puđ dao je svoje viđenje takmičarskog vikenda u Nemačkoj: “Nirburgring je veoma komplikovana staza, vremenski uslovi uvek igraju važnu ulogu na njoj. I ovog vikenda je bilo tako. Posle trke 2, stvari su postale još interesantnije na tabeli, jer u nedelju ni Paulsen ni Rosel nisu osvojili bodove. To znači da naredne dve trke obećavaju zaista intrigantne bitke.”
Srpski tim Lein rejsing preskočio je odlazak u Nemačku, ali već ove nedelje testira u Monci, gde će i nastaviti takmičenje u Seat leon Evrokupu 3. i 4. oktobra.