Tom Koronel je po broju osvojenih bodova najuspešniji vozač „RML kruza“ na Slovakija ringu. Agresivan u trci 1, pri vremenskim uslovima koje je ocenio kao „najgore koje je ikad video“, napadao je timskog kolegu Čiltona i pretekao ga u borbi za četvrtu poziciju, na kojoj je i ostao kad je trka prekinuta.
„Prvi put sam vozio ovaj auto po kiši i izgleda mi da mi se dopalo,“ ispričao je Koronel za TouringCarsNet. „Nisam poznavao ponašanje „kruza“ po kiši, ni gume, nisam znao ništa. Ni na Slovakija ringu nikada nisam vozio po kiši. Bio sam mnogo brži od Čiltona. Tokom prva tri kruga bio sam mu u repu i pitao sam se gde mogu da ga preteknem, počeo sam da planiram kako, kada i gde želim da ga ulovim. Kada sam video kako je otišao preširoko, kazao sam sebi ’OK, da pokušamo ovde’, on me je primetio i to je bilo to. Čak sam mu i zahvalio na svemu. Kazao je da me nije pustio, jednostavno sam bio brži.“
Tom je bio jedan od nekolicine vozača koji su zahtevali prekid trke 1, što se posle 9 krugova i desilo. Holandski trkač duge karijere ne pamti tako loše uslove za vožnju.
„To su bili najgori uslovi koje sam ikada video,“ kazao je Koronel. „Da su rekli da se trkamo, trkao bih se, ali bilo je isuviše opasno, nemoguće. Na pravcima sam osećao da auto pluta.“
„Inženjeru sam kazao da je nemoguće trkati se, svuda je akvaplaning, pogotovu na pravcima. Kad sam u trci 1 pokušavao da sustignem sigurnosno vozilo, čak je i to bilo teško. Razumem odluku o prekidu, bilo bi ludo ostati na stazi po takvim uslovima.“
Koronel nije verovao da će 2 biti vožena, pošto je kišurina tokom popodneva nastavila da obliva Slovakija ring. Šta bi se desilo da su zvaničnici ipak dopustili start?
„Startovali bismo iza sigurnosnog auta i završili bismo iza sigurnosnog auta, kao u trci 1. Ali, pre svega, nije se moglo startovati. Drugo – toliki je oblak vodenih kapljica da ništa ne možete da vidite. I, treće, mi nemamo gume koje mogu da izdrže ovoliku količinu vode. I zato je bilo nemoguće.“
„Iza sigurnosnog automobila vozi se sporo, gume se ne mogu zagrejati i tada problem samo postaje veći.“
Holanđanin tvrdi da se novi TC1 automobili teže kontrolišu po vlažnoj stazi jer su im gume šire.
„Ne zaboravite da su gume postale veće, sa 17 inča prešli smo na 18, a postale su i šire, zato je gore kada je vlažno. Potrebne su vam uzane gume. I kazao sam iženjeru – ako treba da se trkamo, moraćemo ludački da prepumpamo gume kako bismo im raširili kanale. Na prianjanje je tu moglo da se zaboravi, jedini način da se vozi bio je da se ukloni voda.“