
Rikard Rajdel vratio se u WTCC, prvi put se trkao u TC1 „siviku“ i osvojio je tri boda u Argentini.
U obema trkama na autodromu Terme Rio Ondo, Šveđanin je napredovao po šest mesta: u prvoj je startovao šesnaesti, a na cilj stigao deseti, dok je u drugoj pošao sa pozicije petnaest (efektivno sa pozicije 14, pošto je Haf krenuo iz boksa), a završio kao deveti.
„To je bio predivan povratak u WTCC posle zime bez testova, veoma sam zadovoljan vikendom“, rekao je 47-godišnji trkač, koji je u karijeri u Svetskom turing šampionatu zabeležio pet pobeda. „U Argentini je bilo neverovatno vrelo, u automobilu se temperatura popela na preko 70°C i to su bile dve najteže trke koje sam ikada izvezao.“
„Nama je ’sivik’ stigao samo nekoliko dana pre transporta za Argentinu i uspeli smo samo da ga isprobamo u severnoj Italiji. Staza je prilično mala („Tacio Nuvolari“, otprilike na sredokraći između Milana i Đenove), tako da apsolutno nismo imali nijedan test i sve vreme upoznajemo auto.“
„U trci 1 imali smo prilično dobar balans, u drugoj smo isprobali nešto što nije upalilo. Znamo da treba da pređemo još priličan put dok ne budemo imali tempo najbržih ’hondi’, ali stići ćemo tamo – samo je pitanje vremena. Potrebno nam je da malo testiramo, a to nećemo moći sve dok ne prođe Mađarska, tako da ćemo u prvom delu sezone učiti“, objasnio je nekadašnji BTCC šampion.
WTCC runda na Termama bila je veliki test švedske ekipe na otvorenoj sceni. Rajdel je opisao taj pristup: „Znali smo da nam dan i po vožnje u Italiji neće biti dovoljan, ali smo uspeli da naučimo mnogo i da se unapredimo. Na svakoj sesiji (u Argentini) menjali smo ponešto na automobilu, sada, pre nego što odemo u Marakeš, imamo mesec dana da analiziramo podatke.“
Niklas Karlson, direktor tima Nika internacional, dopunio je svog trkača: „U Argentini je ekipa obavila neverovatan posao, dolaskom do bodova prevazišli smo sva očekivanja. U kvalifikacijama je Rikard imao tehnički problem; bez njega smo mogli da startujemo s daleko bolje pozicije.“
Rajdelovo trkačko iskustvo u Svetskom turing šampionatu uključuje nastupe u automobilima sa atmosferskim motorima, sa turbodizel i turbo benzinskim agregatima, ali do ove godine ne i u modelu TC1 specifikacija. Aktuelne WTCC takmičarske naprave podsećaju iskusnog vozača na GT modele s kojima se u tri navrata trkao na Le Manu.
„Ovaj automobil mora da se vozi malo više kao GT auto. Nešto više podupravlja na izlasku iz krivine. U GT-u, kad imate snažniju aerodinamiku, agresivnije ulazite u krivinu, pa pretpostavljam da je TC1 auto malo bliži GT automobilima, pri čemu ima nešto malo manje snage od njih“, ocenio je Rajdel.